Elektronik Nargile Ürün Görseli

Elektronik Nargile zararlı mı?

E-sigara: Sigara içenler için durdurulması için güvenli bir yol mudur yoksa çocuklar, kalp ve akciğerler ile kanser gibi ölümcül hastalıklara neden olduğu bilinen bir alışkanlık haline getirmek için bir ağ geçidi midir?

Halk sağlığı uzmanları ve tütün araştırmacıları bulmaya çalışıyorlar. Şimdiye kadar sonuçlar karıştı.

Bir şey kesin. Bulmaları zor değil. Onları satan mağazalar (“vape dükkanları”), ülkenin her yerinde.

2016 yazında, satışlarıyla ilgili yeni kurallar yürürlüğe girdi. Yani onları satın almak için 18 yaşında olmalısın ve 27 yaşın altındaysa kimlik göstermelisin.

Temeller

E-sigara, gerçek bir sigara veya kalem gibi görünen, pille çalışan cihazlardır. Doldurulabilir tanklı bazıları biraz farklı görünüyor. Yüzlerce marka vardır ve bazen sigara tehlikesi olmadan nikotin fikrinizi elde etmenin bir yolu olarak pazarlanmaktadırlar.

Hepsi aynı şekilde çalışırlar:

 • Genellikle nikotin, lezzet vericiler ve diğer kimyasallardan yapılmış sıvı dolu kaplar bulunur.
 • Bir ısıtma cihazı, sürüklediğinizde sıvıyı buhar haline getirir.

Bir e-cig kullanmak “vaping” olarak adlandırılır.

Onlar güvende mi?

Çoğu, bağımlılık yapan kimyasal nikotini içerir. Kullanmayı bıraktığınızda, çekilme işlemine girebilir ve depresyona ve yengeç hissedebilirsiniz. Nikotin, kalp rahatsızlığı olan insanlar için iyi değildir. Ve bazı ilk araştırmalar, arterlerinize zarar verebileceğini gösterir.

Ayrıca:

 • Çocukların gelişen beyinlerine zarar verin ve hafızayı ve dikkati etkileyebilir.
 • Doğmamış bebeklere zarar verin. Hamile kadınlar nikotinle hiçbir şey kullanmamalıdır.

Ancak endişeler tek başına nikotinin ötesine geçiyor.

Bazı markalar, formaldehit de dahil olmak üzere kimyasallar içerirler – bunlar genellikle yapı malzemeleri içinde kullanılır – ve antifrizde kansere neden olabilecek başka bir katkı maddesi .

E-cigs’deki lezzetler de kırmızı bayrak kaldırıyor. Bazıları, patlamış mısır benzeri gıdalara eklenen, diasetil adı verilen tereyağı tadım kimyasalını kullanır. Nefes alırken tehlikeli olabilir.

“Diacetyl, diğer şeylerin yanı sıra, patlamış mısır akciğeri ” olarak adlandırılan bir akciğer hastalığına neden olan, iyi bilinen bir zararlı kimyasaldır, “diyor Amerikan Akciğer Birliği ulusal savunuculuğu yardımcısı yardımcısı Erika Sward.

Sigara İçmekten Daha Güvenli Mi?

San Francisco’daki California Üniversitesi’nden bir nikotin araştırmacısı olan Neal Benowitz, E-sigaranın% 100 güvenli olduğu düşünülmese de çoğu uzman sigara daha az tehlikeli olduğunu düşünüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde sigara içmek yılda neredeyse yarım milyon insanı öldürüyor. Zararın büyük kısmı, dumanda yakılan ve teneffüs edilen binlerce kimyasaldan geliyor, diye açıklıyor.

E-cigs yanmaz, bu yüzden insanlar bu toksinlere maruz kalmazlar. Halk Sağlığı İngiltere’sinden 2015 uzman bir eleştiri, e-cigs’in gerçeklerden% 95 daha az zararlı olduğunu tahmin ediyor.

Michigan Üniversitesi’nden tütün politikası araştırmacısı Kenneth Warner, bu rakam tartışmalı ve biraz yüksek olabilir . Ancak, “En e-sigara eleştirmenleri muhtemelen yarısının üçte biri daha az tehlikeli olduğunu iddia edeceklerdir ancak pratik bir bakış açısıyla muhtemelen% 80 ile % 85 daha az tehlikeli, en azından.”

Kamuya açık yerlerde sigara içmeyi yasaklayan bazı eyaletler ve topluluklar ayrıca şişirmeyi yasaklar. Ancak Warner, ikinci el buhardan kaynaklanan tehlike sıfır olmadığı halde “muhtemelen çok düşük” dedi.

Sigara içenlere Çıkış Yapmalarına Yardım mı Yapıyorlar?

Warner, “Bu konuda kesin bir çalışmaya sahip değiliz” diyor. “Kanıtları okudum, e-sigaraların bazı kişilerin sigarayı bırakmasına yardım etmesi oldukça ikna edici .”

Washington DC’nin 56 yaşındaki Caren Kagan Evans bu insanlardan biridir. 13 yaşındayken sigara içmeye başladı. Evans, yıllar geçtikçe, nikotin yaması, sakız ve hatta hipnoz kullanarak çıkmaya çalıştı.

Vaping bir ay çalıştı ve iki yıldan fazla bir süredir sigarayı bıraktı. ” Nefes alıyorum, uyuyorum ve daha sık yemeye başlamıştım.” Sigara içenimin kahkahası ortadan kayboldu ve artık kül tablası gibi kokmuyorum. ”

Ancak Evans’ın hikayesi istisnadır, kural değildir.

Benowitz, “İnsanın sigarayı bırakmak için e-sigara kullandığına dair iyi kanıt varsa, geniş bir destek olacaktır” dedi. “Sorun, ABD’de e-sigara kullanımının çoğunun sigarayla birlikte kullanılması” dedi. İnsanlar e-cigs’u bir lokantada olduğu gibi sigara içemeyecekleri ortamlarda veya durumlarda kullanıyorlar, ancak mümkün olduğunda aydınlanmaya devam edebileceklerini de açıklıyor.

Sward, FDA’ya göre, sigara içenlerin sigarayı bırakmak için güvenli ve etkili olduğuna dair bir kanıt bulunmadığına dikkat çekiyor. Doktorunuza ilaçlar ve kesintisiz sigara içiciliği kanıtlanmış diğer stratejiler hakkında konuşmalarını öneriyor.

Amerikan Kalp Cemiyeti, e-cigs’lerin yalnızca son çare olarak bırakılması için kullanılabileceğini belirtti.

Çocukları Dumurluyorlar mı?

E-sigara eleştirmenleri, vapingin çocuklara nikotin bulaşmasından ve daha büyük bir tekme istediklerinde sigaraya “mezun olacakları” ndan endişe ediyorlar, diyor Warner.

Yakın zamandaki iki araştırma bir bağlantı öneriyor.

Dergisinde bir 2016 çalışma Pediatri bulundu gençler füme ancak e-cigs hiç kullanılmamış altı kez Vape yok çocuklara oranla sigara denemek daha fazlaydı.

2015 yılında Amerikan Tabipleri Birliği Dergisinde yapılan bir araştırma da bir bağlantı buldu. Araştırmacılar, hiçbir zaman sigara içmemiş olan 2.500 Los Angeles lise öğrencisini araştırdı. E-cigs kullanan çocukların, sigara içenlerden veya diğer tütün ürünlerinden daha fazla kullanıcı bulma ihtimalinin önümüzdeki yıl daha yüksek olduğunu buldular.

Ancak, sigara içenlerin CDC istatistiklerine göre e-cigs kullanımı 2015’te% 24’e kadar çıkarken, sigara miktarı tarihi bir dere düştü – hemen hemen% 11’in altına düştü.

Benowitz, trendin güvence verdiğini söylüyor.

Yönetmelik

FDA sigara ve dumansız tütün kadar nargile tütünü ve puro gibi e-sigara ve tütün ürünlerini de düzenliyor . Anahtar kurallar şunları içerir:

 • 18 yaşın altındaki hiç kimse bunları mağazalarda veya çevrimiçi olarak satın alamaz.
 • Satıcılar, 27 yaşın altındaki herhangi birinin kimliğini kontrol etmelidir.
 • Ürünler yetişkinlere özel tesisler haricinde otomatlarda satılamaz.
 • Ücretsiz örnekler yasaklandı.

2007’den sonra piyasaya sürülen E-sigaralar, piyasaya girmek veya kalmak için bir FDA güvenlik ve onay incelemesine tabi tutulmalıdır. Bu yıl sürebilir, ancak ürünler onay beklerken satılabilir.

Eleştirmenler, kuralların e-cigs’lerin küçük üreticilerini ezeceğini söylüyor; çünkü süreci aşmak için zaman ve avukat ücretleri göze alamazlar.

American Academy of Pediatrics ve American Lung Association bu kurallara sahip olmaktan memnundur. Ancak Sward, “FDA’nın aromalı ürün satışı yapmayı bırakması gerektiğini kesinlikle düşünüyorduk” sözleriyle ekliyor. Bazıları, çocuklara ve gençlere hitap eden şeker ve meyveli lezzetlerde bulunur.

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )