Elektronik Nargile Ürün Görseli

Elektronik Sigara hakkında sorulan 10 soru

1. Elektronik sigaralar sigara içmekten daha mı güvende?

Dr McEwen: Evet. Uzmanlar, e-tütünlerin şimdiye kadar bildiklerimize dayanarak sigaradan çok daha güvenli olduğunu düşünüyorlar. Sigara, sigara içenlerde ve çevrelerindeki diğer insanlara çok ciddi sağlık riskleri ile ilişkilidir. Dolayısıyla tütünden e-sigaraya geçiş büyük bir sağlık riskini önemli ölçüde azaltır.

2. Nikotin tehlikeli mi?

Dr McEwen: Nikotine kanser ve kalp rahatsızlığı gibi sigara içimine neden olan hastalıklara neden olmaz, ancak bağımlılık yapıcıdır. Bununla birlikte, e-sigara kullanarak nikotin doz aşımına uğrayabileceğiniz yaygın bir yanlış kanıtı var. Ancak, kendinize zehir verme riski taşımıyorsunuz ve bir e-tütünün buharlaştığı, e-sıvı olarak bilinen, nikotin içeren sıvının teneffüs edilmesi ile ilgili aşırı dozda herhangi bir vaka bulunmuyor. Böylece, e-sigarağınızı, nikotin çekilmesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğunuz kadar sıklıkla kullanabilir ve sigara içmeye çağırsınız.

Nikotin Değiştirme Terapisi ile çok benzer, eskiden olduğundan daha fazla nikotin kullanırsanız, ikiniz de çabucak geçen biraz mide bulandırıcı veya başın kurusu gibi hissedebilirsiniz. Bu olursa, satın aldığınız e-sıvı içindeki nikotinin seviyesini düşürün ya da daha az e-sigara kullanın.

3. Elektronik sigaralar zararlı kimyasal maddeler üretir mi, yoksa havaya uçuruyor mu?

Dr McEwen: Bazı çalışmalar, sağlık problemlerine neden olduğu bilinen bu kimyasal buharı kimyasallara buluyor. Ancak bu çalışmalar yapay koşulları kullanmaya yönelmiştir ve kaliteli e-sigaralar normal olarak kullanıldığında (örn. Aşırı ısınmaz), buharda tütün dumanından çok daha az zararlı kimyasal madde bulunur. E-sıvı fazla ısınırsa, acı, tatsız bir tat elde etme eğilimi gösterir – bunun olup olmadığını bileceksiniz.

Cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar gibi herhangi bir şarj edilebilir cihazda olduğu gibi, doğru şarj aleti ile e-sigara şarj etmek önemlidir ve şarj olurken gözetimsiz bırakmayın. Saygın tedarikçilerden satın aldığınızdan ve genel şarj ekipmanından kaçınınız. Olmuştur bildirilen vakalar yangınları neden e-sigaraların, ama olan sigara, yol açtığı sayı çok daha az ölümcül ev yangınlarının en yaygın nedeni.

4. Aynı anda içki içip içki içmek mümkün mü?

Dr. McEwen: Sigara içenlerin ve vapurların aynı anda tütün içmekten daha kötüsü olduğuna dair bir kanıt yok. Ancak insanların sigarayı tamamen bırakmaları durumunda en büyük sağlık yararı görülür, bu nedenle sigarayı bırakmak hedef olmalıdır.

Bazıları tamamen vaping yapmak için tamamen geçiş yaparken diğerleri biraz zaman alır. Tamamıyla sigarayı bırakmanız için size yardımcı olan bir tane bulamadan önce bir dizi farklı e-sigara ve e-sıvı denemek zorunda kalabilirsiniz, ancak bu oldukça normal.

5. Stop Smoking Services’te bir e-sigara kullanabilir miyim?

Dr McEwen: Evet. Bir e-sigara kullanmayı seçerseniz, Sigarayı Bırakma Hizmetlerini bırakma girişiminizden yine de size destek olabilir ve bu hizmetler çıkmanın en etkili yoludur. Onların eğitimli durmuş sigara tiryakileri uygulayıcıları, davranışsal destek sağlarlar, hangisinin durdurulması ve sigaralı bırakılan ilaçların onaylanmış durdurulması için en iyi yol olabileceğine ilişkin tavsiyeler.

6. Hangi e-sigara ile başlamalıyım?

Dr. McEwen: Bu çok kişisel bir tercih. Doldurulabilir tank sistemi e-sigaralar alışmak biraz zaman alabilir, ancak daha tatlar kullanın ve genellikle tütün sigara gibi bakmak E-sigaralar daha nikotin ulaşılması sağlanmıştır. Kullanıcılar, bu türlerin daha tatmin edici olduğunu söylemeye eğilimliler. Uzman e-sigara perakendecileri size tavsiyelerde bulunabilir ve çeşitli internet forumlarında diğer e-sigara kullanıcılarıyla sohbet edebilirsiniz.

Ne kadar nikotin ihtiyacınız, sigaranızdan almak için ne kadar çok nikotin kullandığınıza bağlı olacaktır. Ve tabii ki, e-sıvıdan ne kadar çok nikotin alırsın, kullandığınız e-sigara türüne ve nasıl kullandığınıza bağlı olacaktır. Kabaca bir kılavuz olarak, günde bir 20 günde bir sigara içen 18 mg / ml (% 1,8) nikotinin yeterli olduğunu keşfeder, bundan başlayabilir ve nasıl geçtiğinizi görebilirsiniz.

7. Sigarayı bırakmamda bana yardımcı olması için e-sigaraımı nasıl kullanmalıyım?

McEwen: Bir e-sigara kullanmak bir sigara içmekten farklıdır. Genellikle daha uzun süreler boyunca daha yavaş ve daha uzun süren ponponları alır. Çünkü e-sigaralar bir sıvıda bir bobini ısıtırlar (bir su ısıtıcısını düşünün). Sigara içmediğinizde bazen bir e-sigara üzerinde birkaç puf gözlemeniz gerekebilir, ancak bu endişelenmeniz gereken bir şey değildir ve e-sigara kullanım şekliniz zaman içinde gelişecektir. Baştan sona sigara içtiğin bir sigara gibi değil. Bir e-sigara ile bir ya da iki kez kullanabilirsiniz ve sonra bırakın. Her zaman ağızda buluyorsanız, daha güçlü bir e-sıvı kullanmanız gerekebilir. 

E-sigara kullandığınızda bir miktar öksürüğünüz varsa alışılmadık bir şey değildir ve propilen glikol oranının yüksek bir e-sıvıdan daha çok sebze glikollü bir e-sıvıya geçmesine yardımcı olabilir yatıştırıcı.

8. Sigara içmekten daha çok e-sigara daha ucuza mı alınıyor?

McEwen: Evet, sigarayı satın aldığınıza kıyasla çok hızlı bir tasarruf fark edeceksiniz. Tank tipi cihazlar için bir başlangıç ​​kiti £ 20-70 arasında değişiklik gösterebilir. Bundan sonra sadece birkaç kilo için atomizer (ısıtma bobini veya ‘baş’) değiştirmeniz ve daha düzenli olarak 10 ml’lik 3.00 £ ‘da başlayabileceğiniz e-sıvı satın almanız gerekir. Püskürtme cihazını ne sıklıkta değiştirmeniz gerekeceğini, cihazınızı nasıl kullandığınıza bağlı olarak değiştirebilirsiniz, ancak genellikle iki haftada bir civarında veya ‘yanmış’ bir tat aldıysanız veya düşük buhar üretimi yaparsınız.

9. Sigara içemediğim yerlerde e-sigara kullanabilir miyim?

Dr McEwen: Elektronik sigarayı nereden kullanacağınızı engelleyen veya kısıtlayan herhangi bir kanun yoktur. Bazı spor stadyumları ve çoğu havaalanı gibi bazı yerler vaping yapmaya izin vermezken diğerleri bunu yapar. Bunu gösteren herhangi bir işaret yoksa daima sormanız gerekir. Ancak başkaları, özellikle sigara içmeyenler etrafında e-sigara kullanırken saygılı olmaya yardımcı olur.

10. İkinci el buharı e-sigaradan tehlikeli mi? Çocuklarımı nasıl koruyabilirim?

McEwen: Sigaradan alınan ikinci el sigara içilmesinin aksine – kansere neden olduğu biliniyor  – ikinci el e-sigara buharının diğerleri için tehlikeli olduğuna dair bir kanıt bulunmuyor. Bazı çalışmalar, ikinci el buharda toksik kimyasal izleri bulmuştur ancak bu kadar düşük seviyelerde, çevrenizdekilere zararlı değildirler. Sigara içmeyen ve sigara içmeyen çocuklar tarafından kullanılması tavsiye edilmez.

Örneğin e-sıvıları içen küçük çocuklar tarafından kazara zehirlenmeyi önlemek için tıpkı evde kullanılan temizlik ürünleri ve ilaçlarında olduğu gibi e-sigaralarınızı ve sıvılarınızı uzakta saklayın.

Ulusal Sigara Bırakma ve Eğitim trenleri, sigarayı bırakan uygulayıcıları, tütünden uzaklaşmak isteyen insanlara etkili bir destek sağlamak için durduruyor.  Yerel Sigarayı Bırakma Hizmetlerini desteklemek için e-sigaraları günlük uygulamalarına dahil etmek için bir brifing geliştirdiler.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )